Sort by

jalene!!! has logged 166 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
On the Beach

On the Beach

1959
×
★★★
Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Apur Sansar

Apur Sansar

1959
×
Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Evil

Little Evil

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
Edit this entry  
19
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★½
Edit this entry  
27
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry