RSS feed for Allan

Allan has logged 50 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Tales of the City

Tales of the City

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wild Nights with Emily

Wild Nights with Emily

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Golden Exits

Golden Exits

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Postcards from London

Postcards from London

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Bisexual

The Bisexual

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sorry Angel

Sorry Angel

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Daughter of Mine

Daughter of Mine

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Bostonians

The Bostonians

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry