Sort by

Jamerlich has logged 203 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pusher II

Pusher II

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Round Midnight

Round Midnight

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pusher

Pusher

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Enter the Ninja

Enter the Ninja

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Toys

Toys

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Primer

Primer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Butterfly Murders

The Butterfly Murders

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Toy

The Toy

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Canadian Bacon

Canadian Bacon

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wicked City

The Wicked City

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ace Attorney

Ace Attorney

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stone Cold

Stone Cold

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
USS Indianapolis: Men of Courage

USS Indianapolis: Men of Courage

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Only the Strong

Only the Strong

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shotgun

Shotgun

1989
×
Read the review Edit this entry  
11
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Midnight Meat Train

The Midnight Meat Train

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Westworld

Westworld

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Holocaust 2000

Holocaust 2000

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Innocent Blood

Innocent Blood

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Devil Doll from Hell

Black Devil Doll from Hell

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Serenity

Serenity

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Silence

Silence

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gate of Flesh

Gate of Flesh

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Shadow Within

The Shadow Within

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
SPL II: A Time for Consequences

SPL II: A Time for Consequences

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Musketeers Forever

Musketeers Forever

1998
×
Read the review Edit this entry