James has logged 276 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Primer

Primer

2004
×
★★
Edit this entry  
30
South of the Border

South of the Border

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
The Sessions

The Sessions

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
George of the Jungle

George of the Jungle

1997
×
Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
17
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Snitch

Snitch

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Frozen

Frozen

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
No One Lives

No One Lives

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★
Edit this entry  
17
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Conception

Conception

2011
×
★★
Edit this entry  
16
The Crash Reel

The Crash Reel

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Trek: Insurrection

Star Trek: Insurrection

1998
×
★★
Edit this entry