Sort by

Jim has logged 224 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
½
Edit this entry  
29
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Incredible Burt Wonderstone

The Incredible Burt Wonderstone

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
Gambit

Gambit

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
Penthouse North

Penthouse North

2013
×
Edit this entry  
16
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
We Are Legion: The Story of the Hacktivists

We Are Legion: The Story of the Hacktivists

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
13
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Burning Man

Burning Man

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
The One

The One

2001
×
★★
Edit this entry  
08
Catwoman

Catwoman

2004
×
½
Edit this entry  
08
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★
Edit this entry  
04
The American

The American

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
Signs

Signs

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
The Tall Man

The Tall Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Syriana

Syriana

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
London Boulevard

London Boulevard

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ambassadors

Ambassadors

2013
×
★★★★
Edit this entry