RSS feed for James
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★★
Edit this entry  
22
Doctor Who: Voyage of the Damned

Doctor Who: Voyage of the Damned

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★½
Edit this entry  
10
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Man Who Haunted Himself

The Man Who Haunted Himself

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
31
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★½
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
06
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
if....

if....

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
½
Edit this entry  
01
Street Trash

Street Trash

1987
×
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Edit this entry  
31
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★½
Edit this entry  
17
Apollo 18

Apollo 18

2011
×
★½
Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Edit this entry