RSS feed for James
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

    > " Is it not a strange fate that we should suffer so much fear and doubt for so small a thing?"


  • Life Is Beautiful

    Life Is Beautiful

    ★★★★

    > Buongiorno principessa

  • The Man Who Haunted Himself

    The Man Who Haunted Himself

    ★★★★½

    > " It's a conspiracy.
    You're trying to drive me mad."

    It is not a surprise to learn that this was one of Roger Moore's favourite performances. Seeing Moore act here is a revelation when contrasted to his highly acclaimed works.

    Deserving of more recongtion

  • On Her Majesty's Secret Service

    On Her Majesty's Secret Service

    ★★★★★

    > "Merry Christmas 007"

    A 50th anniversary viewing special to help end the holiday season.

    An amazing pace of pursuit with the greatest villain of cinema alongside a superb cast and caped off with exciting ski and bobsled action sequences. The result is a film that showcases British cinema at its finest.

    Thy dawn, O Master of the World, thy dawn;
    For thee the sunlight creeps across the lawn,
    For thee the ships are drawn down to the waves,
    For thee the markets throng with myriad slaves,
    For thee the hammer on the anvil rings,
    For thee the poet of beguilement sings.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★½

    > The intrusion of capitalist corporate greed into a commodity of today's society which is depicted in this film is a stand out moment for myself.

    Beautifully crafted film expressing a multitude of poignant themes. However, it was my own high expectations that lead me to believe there was going to be something more to be found within the story.

    I aim to never go into a film with too high expectations, but in the end I personally felt like something was missing.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★

    > Casual movie watcher looks up Jazz music for the first time in their life after watching this film.

  • North by Northwest

    North by Northwest

    ★★★★★

    > Days of an American society where trust and identity were always questioned. Enemies were at the doorsteps of the common people and for the first time ever the people had a duty to protect the nation from crumbling within. The Red Menace was everywhere and the internal division of a nation had replaced the centuries old battlefields of the world.

    'North By Northwest' provides an image of the dirty trade of espionage where audiences come to see the classic narrative…

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★★½

    > Delayed reviewing this for some time, as I had once seen this film when I was younger. However, I knew that experience long ago could not give enough credit to the film with the title of 'Greatest Film ever made.'

    The Masterpiece that is ‘Citizen Kane’ directed by Orson Welles is a revolutionary piece of cinema for the time it was created. Even without much knowledge of the history of the moving image or the time the film was created…

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★½

    > " Power tends to corrupt, and Absolute Power corrupts Absolutely."

    John Emerich Edward Dalberg-Acton, 1st Baron Acton, 13th Marquess of Groppoli

  • if....

    if....

    ★★★½

    > "Oh Jolly, Jolly, good Stephans."

  • Captain Fantastic

    Captain Fantastic

    ★★★★½

    > Gotta be honest I only decided to watch this because of Viggo Mortensen talking about this film in a interview the other day.

    Beauty, extremes, morality and mortality.

    The ideals of Plato, Marx, Trotsky, Chomsky are fitted into the themes of isolationism and survival reflecting a sinister perception of humanity. These are though justified in some convoluted way. Depending on your personal ideology this should shape your judgement on the film as a whole. Yet In the end it is…

  • Lincoln

    Lincoln

    ★★★★

    >Golden performance by Daniel Day-Lewis alongside the rest of the cast. Spielberg has delivered a great picture but, credit goes to the screenplay by Tony Kushner.