James has logged 48 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spanglish

Spanglish

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I'll Do Anything

I'll Do Anything

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lost in Space

Lost in Space

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Detroit

Detroit

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
K-19: The Widowmaker

K-19: The Widowmaker

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Weight of Water

The Weight of Water

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry