James has logged 43 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Compliance

Compliance

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Taking Woodstock

Taking Woodstock

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry