Sort by

James has logged 365 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Moms

Moms

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dragon Ball Super: Broly

Dragon Ball Super: Broly

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Ciao Lola

Ciao Lola

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hereafter

Hereafter

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08

"Officer Maggot"

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Read prior review Edit this entry  
05
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Image Book

The Image Book

2018
×
Edit this entry  
04
Lu Over the Wall

Lu Over the Wall

2017
×
★★
Edit this entry  
03
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Vice

Vice

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Widows

Widows

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★
Edit this entry  
01
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
01
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Moms

Moms

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★½
Edit this entry  
26
Identification of a Woman

Identification of a Woman

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
★★½
Edit this entry  
24
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★
Edit this entry  
24
True Stories

True Stories

1986
×
★★½
Edit this entry  
24
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★
Edit this entry  
24
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★½
Edit this entry  
15
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
Edit this entry  
08
The Trial

The Trial

1962
×
★★
Edit this entry  
07
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★½
Edit this entry  
06
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★½
Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★½
Edit this entry  
06
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Edit this entry