RSS feed for James

James has logged 63 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Home Song Stories

The Home Song Stories

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Family

A Family

×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Balibo

Balibo

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ten Canoes

Ten Canoes

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
One Night the Moon

One Night the Moon

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kops

Kops

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Australia

Australia

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Here Comes the Boom

Here Comes the Boom

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Cheaper by the Dozen 2

Cheaper by the Dozen 2

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Song of Air

A Song of Air

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Aileen: Life and Death of a Serial Killer

Aileen: Life and Death of a Serial Killer

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mid90s

Mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tag

Tag

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry