james has logged 117 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Time

Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
8½

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Akira

Akira

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Comey Rule

The Comey Rule

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★½
Edit this entry  
30
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
RSC Live: Macbeth

RSC Live: Macbeth

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shore

Shore

2020
×
Edit this entry  
21
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry