RSS feed for James

James has logged 69 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arctic

Arctic

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Con Air

Con Air

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry