Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
They Drive by Night

They Drive by Night

1940
×
★★½
Edit this entry  
22
The Hard Way

The Hard Way

1943
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
X

X

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
xXx

xXx

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Friday Foster

Friday Foster

1975
×
★★★
Edit this entry  
06
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Edit this entry  
05
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Song Remains the Same

The Song Remains the Same

1976
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Fan

The Fan

1982
×
Read the review Edit this entry  
23
F9

F9

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Benedetta

Benedetta

2021
×
Edit this entry  
09
Crime of Passion

Crime of Passion

1956
×
★★★
Edit this entry  
09
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Scream

Scream

2022
×
★★
Edit this entry  
12
Jason's Lyric

Jason's Lyric

1994
×
★★
Edit this entry  
10
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Watermelon Man

Watermelon Man

1970
×
★★★
Edit this entry  
03
Homicide

Homicide

1991
×
★★★½
Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Edit this entry  
14
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★
Edit this entry  
09
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
09
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
08
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Edit this entry  
03
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Edit this entry  
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry