Sort by

jameswilford_ has logged 370 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Edit this entry  
08
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nitram

Nitram

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Company

Company

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Circus of Books

Circus of Books

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★½
Edit this entry  
16
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eiffel

Eiffel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★
Edit this entry  
09
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry