Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Edit this entry  
01
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
Edit this entry  
15
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dayveon

Dayveon

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
School Daze

School Daze

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ne Zha

Ne Zha

2019
×
Edit this entry  
14
Dave Chappelle: Killin' Them Softly

Dave Chappelle: Killin' Them Softly

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
Edit this entry  
19
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
Edit this entry  
18
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
Edit this entry  
17
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry