Sort by

Jamie has logged 394 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
mid90s

mid90s

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Endless

The Endless

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All About Nina

All About Nina

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Reader

The Reader

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Life Itself

Life Itself

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry