Sort by

jamie has logged 365 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Clean, Shaven

Clean, Shaven

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
They/Them

They/Them

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Strong Independent Women

Strong Independent Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frownland

Frownland

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Toys Are Not for Children

Toys Are Not for Children

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Dottie Gets Spanked

Dottie Gets Spanked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Fall of Communism as Seen in Gay Pornography

The Fall of Communism as Seen in Gay Pornography

1998
×
Edit this entry  
04
Finished

Finished

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Xiu Xiu: The Sent-Down Girl

Xiu Xiu: The Sent-Down Girl

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Walk Away Renee

Walk Away Renee

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tarnation

Tarnation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Norte: The End of History

Norte: The End of History

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Junior

Junior

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Visions of Ecstasy

Visions of Ecstasy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Men

Men

2022
×
Read the review Edit this entry