Sort by

jamie has logged 71 entries for films during February 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
...No Lies

...No Lies

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moi, un Noir

Moi, un Noir

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Body Double

Body Double

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don Jon

Don Jon

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Different Image

A Different Image

1982
×
★★★
Edit this entry  
23
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Captive

The Captive

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tomorrow’s Promise

Tomorrow’s Promise

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crank

Crank

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Project X

Project X

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rescued by Rover

Rescued by Rover

1905
×
Edit this entry  
15
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
Edit this entry  
15
A Four-Year-Old Heroine

A Four-Year-Old Heroine

1907
×
Read the review Edit this entry  
15
The Kiss in the Tunnel

The Kiss in the Tunnel

1899
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raja Harishchandra

Raja Harishchandra

1913
×
Edit this entry  
13
Dream of a Rarebit Fiend

Dream of a Rarebit Fiend

1906
×
Edit this entry  
13
The Red Spectre

The Red Spectre

1907
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Magic Lantern

The Magic Lantern

1903
×
Read the review Edit this entry  
13
How It Feels to Be Run Over

How It Feels to Be Run Over

1900
×
Read the review Edit this entry  
12
The Seduction of Mimi

The Seduction of Mimi

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
New Brooklyn to New York via Brooklyn Bridge, No. 1

New Brooklyn to New York via Brooklyn Bridge, No. 1

1899
×
Edit this entry  
09
The Sea

The Sea

1895
×
Edit this entry  
09
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
09
The Boxing Cats

The Boxing Cats

1894
×
Read the review Edit this entry  
09
Sioux Ghost Dance

Sioux Ghost Dance

1894
×
Edit this entry  
09
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry