Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Minions

Minions

2015
×
Edit this entry  
16
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
Edit this entry  
08
3 Women

3 Women

1977
×
Edit this entry  
20
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Super Mario Brothers: Great Mission to Rescue Princess Peach

Super Mario Brothers: Great Mission to Rescue Princess Peach

1986
×
★★★
Edit this entry  
08
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★½
Edit this entry  
03
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★½
Edit this entry  
16
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★½
Edit this entry  
11
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★½
Edit this entry  
19
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★½
Edit this entry  
13
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dog

Dog

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hop

Hop

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Horton Hears a Who!

Horton Hears a Who!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Milk

Milk

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Comets

Comets

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cover Girl

Cover Girl

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Two/One

Two/One

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Under the Tree

Under the Tree

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pusher II

Pusher II

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
We're Going on a Bear Hunt

We're Going on a Bear Hunt

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Robots

Robots

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Swordfish

Swordfish

2001
×
★½
Edit this entry  
13
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
All of Me

All of Me

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★½
Edit this entry  
07
Nights in the Boulevard

Nights in the Boulevard

1972
×
★★½
Edit this entry  
07
Hey, You!

Hey, You!

1976
×
★★★
Edit this entry  
03
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★★½
Edit this entry  
19
WarGames

WarGames

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pusher

Pusher

1996
×
★★★½
Edit this entry  
02
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Edit this entry