Pierre has logged 528 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
28 Up

28 Up

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gigi

Gigi

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Around the World in Eighty Days

Around the World in Eighty Days

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
21 Up

21 Up

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marty

Marty

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
7 Plus Seven

7 Plus Seven

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Seven Up!

Seven Up!

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
ReMastered: Devil at the Crossroads

ReMastered: Devil at the Crossroads

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rabbit-Proof Fence

Rabbit-Proof Fence

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Doors: Live at the Bowl '68

The Doors: Live at the Bowl '68

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry