jamie has written 16 reviews for films during 2017.

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★★★★

    A film that doesn't dissapoint after years of being told it's the greatest film ever made, unlike other films I have recently seen such as The Shawshank Redemption.

    The themes of family, religion and respect shone through the film with Marlon Brando and Al Pacino with some of the best acting I've seen.

    I can't wait to see the second one.

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★

    Some people will say "it was better than I thought it was going to be". But I actually had high expectations (due to a brilliant cast and fun story), and overall it delivers.

    Jack Black and Dwayne Johnson play the opposite of what you would think- Johnson as a nerd and Black as a popular girl. Kevin Hart is funnier than I thought he would be, most of his jokes being about his height. Karen Gillan kicks ass.

    It's a…

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★★

    "Your Name" is an anime about a boy and a girl who all of a sudden swap bodies. Through this process they learn more about the people they have possessed, and themselves.

    I know what your thinking... "Freaky Friday?"

    This... isn't that. It's so much more.

    First of all, 'Your Name', (in terms of the way it looks), is the most beautiful animation I have ever seen, forget your Pixars and your Dreamworks, this is the best. The animation style…

  • La Maison en Petits Cubes

    La Maison en Petits Cubes

    Poignant, sad and clever. A very touching short film. Brilliant drawing as well.

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★½

    A story of power, greed, religion, family and oil.


    This is the first film I have seen which stars Daniel Day-Lewis. He is absolutely brilliant in this film, one of the best, if not the best performance by an actor in a film I have seen. He rivals Heath Ledger in The Dark Knight. The music and sound is fantastic, an uncomfortable ringing sound plays at the start, which foreshadows an event that happens later on in the film.


    It is too long however, and I wasn't sure what accent Daniel Day-Lewis was doing.


    Other than that, a fantastic film.

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

    I don't know how to explain this film... it's just a beautiful piece of work. 

    Who knew Oscar Isaac was such a good singer? He's brilliant in this. It's just a film about people who are lost in life. It's not for everyone, but I found it to be pretty much perfect.

  • John Wick

    John Wick

    ★★½

    This is a dark and gritty action film, but not much more. 90 minutes of Keanu Reeves (who I like a lot as a human being by the way) kicking the crap out of a load of nameless suits. Also a film about grief.

    The action is shot well, (no shaky cam in this one, which is a lazy technique used in most modern action films) which is a nice bonus. This film also features the second best fight scene in a church in a 2014 action film.

    It's not trying to be something it's not, and overall it's a bloody, violent, well shot action movie.

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★½

    After watching "The Shining" and just being fascinated by the direction, I was excited to watch a more comedic film from Kubrick.

    Despite the fact that I didn't laugh too much, it was still a nice film with a few clever moments. Particularly liked the shots where the camera shows a wide shot then suddenly zooms in to be able to read what something says.

    Also thought I would mention that I didn't realise 3 of the main characters were…

  • Mindhorn

    Mindhorn

    ★★½

    Peculiar but amusing. Some of the jokes are very funny and clever, delivered mostly by Julian Barrat, who was brilliant. However, if the 3rd act was as good and as funny as the first 2, it would have been a higher rating. Fun film though, and surprisingly includes a lot more laughs than most big budget 'comedies' that are coming out these days.

  • Lost in Translation

    Lost in Translation

    ★★★

    Bill Murray and Scarlett Johansson meet in Tokyo, a place where they don't feel quite at home. They also are married to people they are not too passionate about, and the film is about how they meet and the crazy place and situation they find themselves in. 

    It's a nice idea, but while watching this film I didn't connect with it as much as I had hoped. Saying that, the screenplay definitely earned the oscar and the two central performances…

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★

    The first 20 minutes went by and I thought "okay, this is brilliant". Then when Jim Carrey got into the dream sequence I thought "this is weird but it's just one scene". Then I realised it was the whole movie...

    The very beginning and the very end are good but for most of the film I was perplexed. Overall I thought the film was just...

    "Nice"

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

    A brilliant screenplay and a very poignant film about real people with real problems. Adam Sandler is fantastic, and Ben Stiller is great at playing Dustin Hoffman's son... for the second time.