jamie has written 123 reviews for films during 2018.

  • The Double

    The Double

    ★★★★

    uhhh, this film was incredible.

    some sort of hybrid, a collection of speeches on loneliness, boredom, identity. like if Wes Anderson and Stanley Kubrick had a kid, and then mated with the child of David Lynch and Ingmar Bergman. that kid is this film. it just felt right, all the pieces descended upon each other perfectly, as sharp and as fragile as piece of a broken window.

    "I don't know how to be myself. It's like I'm permanently outside myself.…

  • After the Screaming Stops

    After the Screaming Stops

    ★★★

    a legitimate documentary that definitely feels like a mockumentary. and then you feel bare bad when they start getting serious and you're like oh damn this is a real documentary. yeah. some bits are hilarious though, unintentionallly I guess. the bald one is 1000x better than the in-the-closet one.

  • The Holiday

    The Holiday

    ★★

    People like Jude Law's character don't exist, sorry. Sexism my friends.

    It was dumb, it could be a parody even. But yeah it's nice and the ending is heartwarming.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

    the most comic book comic film since Scott Pilgrim vs The World. The animation is beautiful. The voice acting is great. It absolutely nails the superhero genre.

    The villain is really bad.

    And there's one giant plot hole that they just don't address again (uncle).


    Oh, and the GREATEST END CREDITS SCENE OF ALL TIME AND NOTHING WILL EVER BEAT THIS.

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You

    ★★★★

    Perhaps a film for the younger generation, Sorry to Bother you is a psychedelic, surreal odyssey, filled to the brim with poignant themes such as capitalism, race, politics and art, to name a few. 100% agree with the idea that posters will be on every hipster university student's wall. It's undoubtedly a future cult film. The main reason why Sorry to Bother You works as well as it does, is due to the fact that it does something 95% of…

  • Knight of Cups

    Knight of Cups

    ★½

    strange film. reallyyy strange film. from first glance, it's Christian Bale with his hands in his pockets, walking around places and staring at the floor for 2 hours. there's plenty of things to unwrap, but the present is not really worth the unwrapping. I hugely admire how Malick does not compromise, he does what he wants to do and doesn't look at any other sources to shape his style. but this one falls short. the music and cinematography are both…

  • Magnolia

    Magnolia

    ★★★½

    "If you refuse to let them go, I will send a plague of frogs on your whole country."


    - Exodus 8:2

  • Black Mirror: Shut Up and Dance

    Black Mirror: Shut Up and Dance

    I struggle to see the point of these. What is this trying to say? What's the point? Moral? Message? It's just dreer and depressing, not in an interesting way, just in a sad way. Life isn't like this.

    It's only a 2.5 instead of a 2 cause Bronn was in it. And some technical stuff was good


    EDIT: honestly Black Mirror is dreadful. It thinks it’s way smarter than it actually is. This is a 1-1.5 at best.

  • 12 Years a Slave

    12 Years a Slave

    ★★★★

    12 Years A Slave is one of the most important and necessary films I've ever seen. What someone needs to understand is that for every Solomon Northup, there were thousands upon thousands of people who didn't make it out. And this film forces us to remember those people. Which is a good thing, however agonising and depressing it may be.

    The performances all round are outstanding. Ejiofor deserved the oscar. We see the pain and suffering in his eyes throughout.…

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★

    Christian Bale is Oscar worthy. So charismatic. Just outstanding. Without him the film would simply not be that good.

    The ending was also great, I loved the ambiguity, and how it left the audience to make up their mind.

    Everything else was okay.

  • Cowspiracy: The Sustainability Secret

    Cowspiracy: The Sustainability Secret

    ★★★

    Yesssss. Some of the facts and statistics are mind boggling. I loved the quote which was something like 'you can't call yourself an environmentalist if you haven't adopted a plant-based vegan diet'

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★½

    I am a huge critic of Tarantino, but I will say that this has more personality and character than any other 21st century Tarantino film. By far.

    I still fundamentally don't see a point/message to any of these, but I have to applaud the technical aspects of this one.