jamie has written 15 reviews for films rated ★★ .

  • Joker

    Joker

    ★★

    From a technical point, impressive. My boy Joaquin has been far better (his portrayal as Freddie Quell in The Master perhaps being my choice for the greatest on-screen performance of all time) but he’s still excellent here. The score was riveting, bold and uncompromising. It’s nice to see De Niro back, and Atlanta stars Zazie Beets and Bryan Tyree Henry steal the few scenes they’re in. Cinematography checks out. Brilliant use of Cream’s ‘White Room’.

    However, overall... Joker isn’t very good.…

  • Guest of Honour

    Guest of Honour

    ★★

    Venice Film Festival

    Feels like two completely different films thrown into a blender and crammed into 105 minutes. Not a dreadful film - there’s some great use of music here and sometimes brilliant cinematography, it just doesn’t amount to much at all, really. I would have much rather rewatched Naked, which I’m seemingly about to live out, Venice style.

  • Four Weddings and a Funeral

    Four Weddings and a Funeral

    ★★

    Cheesy, predictable and unrealistic... but it’s a movie, I’m not too stressed about it.

  • Close Encounters of the Third Kind

    Close Encounters of the Third Kind

    ★★

    and to think this came out the same year as Star Wars. which I don’t think is a perfect film, but the difference in ambition, scope and passion is astronomical.

  • Yesterday

    Yesterday

    ★★

    first of all I just want to say RIP to all the people on life support around the world when the power went out.

    missed opportunity of a brilliant ‘what if’ idea. cast and themes are great but overall feels more ‘Absolutely Anything’ and less ‘Groundhog Day’. think this is due to poor pacing, a dodgy script and a large portion of the runtime made up of... fluff. (one scene in particular will make your jaw drop and think to yourself ‘did they really just do that?’)

    it just felt rushed.

    OH also I RATED the Neutral Milk Hotel reference!

  • Blue Velvet

    Blue Velvet

    ★★

    David Lynch wants to be Ingmar Bergman but ends up being just as safe and uninteresting as Tim Burton.

    No substance and even less style. A bland plot commandeered by watery characters. Kyle MacLachlan and George Dickerson are captivating, yet are fairly diminished by Laura Dern, who serves zero purpose to the plot, crying her way throughout the film as she gazes upon the men of her life doing all of the work. Dead.

    Is never as kinky or racy…

  • Roma

    Roma

    ★★

    I feel like a lot of the time the powerful, emotional weight of Roma is lost in its meandering story-telling, and cinematography so achingly beautiful that at times it proves distracting. Films like these I normally love, however when I try and peel back the layers of fantastic technical film-making, to get the core of the story and its message, I feel like there’s not much there. Perhaps I need to do some extra research. There is no denying it’s beauty though.

  • Mary Poppins Returns

    Mary Poppins Returns

    ★★

    A few notes on this new Mary Poppins film 

    1. Watch Meryl Streep get nominated for an oscar🙄🙄

    2. Lin Manuel Miranda steals the film

    3. Songs were good while watching it but after I left the theatre I couldn't really remember them 

    4. This film is better than Paddington 2. That film was literally a standard family feel good 2 hours of escapism. And that's what this is as well. The fact that Paddington 2 stands at a 4.2…

  • The Holiday

    The Holiday

    ★★

    People like Jude Law's character don't exist, sorry. Sexism my friends.

    It was dumb, it could be a parody even. But yeah it's nice and the ending is heartwarming.

  • The Secret Life of Pets

    The Secret Life of Pets

    ★★

    Fun 90 minutes. Straight up.

    I don't really see the problem.

  • The Death of Stalin

    The Death of Stalin

    ★★

    It just wasn't that funny. It's better than John Wick though. All the funny jokes are in the trailer.

  • Wedding Crashers

    Wedding Crashers

    ★★

    wow (Owen Wilson voice)