jamie has written 53 reviews for films rated ★★★ .

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★

    I just finished the book, so I thought I would watch this. I understand people's qualms with it, but honestly I thought this was really great, and trust me, I wasn't expecting to. Howard Shore is a god. Thorin and Bilbo's relationship is executed perfectly. I agree with most of the critiques (which I can't really be bothered to get into), but I had a great time watching it.

  • Greenberg

    Greenberg

    ★★★

    gonna sweep through Baumbach’s filmography in time for Marriage Story (which I reckon will be one of my favourite films of all time, sometimes you can just tell with these things). I really liked this. the first half is slow and a little dull and at times Stiller is very unlikeable (on purpose but still annoying), however as Greenberg passed by I got more and more engrossed in its story and characters, and by the ending I was genuinely touched.

  • Jeff, Who Lives at Home

    Jeff, Who Lives at Home

    ★★★

    genuinely heartwarming. the world is literally a playground.

  • The Innocents

    The Innocents

    ★★★

    Creepy and beautifully shot, but too elusive and passive to really get me thinking or anything.

  • Forrest Gump

    Forrest Gump

    ★★★

    me: how many great classic nostalgic ‘nam songs can you shove into one film?

    forrest gump: yes

    this was easily my biggest gap. I expected to roll my eyes throughout Forrest Gump, but it ended up being fine. annoyingly American of course, and that accent was just excruciating, but it was fine.

  • The Passion of Joan of Arc

    The Passion of Joan of Arc

    ★★★

    ...I think we need to have a calm and rational discussion about the supposed legendary quality of La Passion de Jeanne d’Arc. because on the one hand, the technical aspects of this 1928 French classic, (and the supposed 9th best film of all time) are quite great. in fact, the music was rather breathtaking, however it must be noted that this was the one thing the production company didn’t have control over, as it’s a silent film. while this film…

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

    Not really sure about the rating on this one. I feel like I might be over-compensating because... oh my god, Tarantino made a good film for the first time this century. Oh, and the feet weren’t even bad. And Brad Pitt effortlessly steals the entire film. Honestly this felt more like a Coen brothers film up until that ending. And that ending. I don’t think I’ve ever laughed in a theatre as much as I did when Brad Pitt threw…

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★

    I’m always going to struggle with a film like this for... reasons I don’t really want to get into, but I enjoyed the conundrum it places at your feet, and I do think Auld Lang Syne is one of the most romantic songs ever written.

  • The Big Sleep

    The Big Sleep

    ★★★

    Someone is always giving me guns...

    lmao.

  • Black Mirror: Hang the DJ

    Black Mirror: Hang the DJ

    ★★★

    So I hate Black Mirror. It’s nowhere near as smart as it thinks it is, and is perhaps the least subtle or nuanced film or tv show in recent memory.

    However, not only is Hang the DJ the first episode that I would genuinely call good... I would go as far as to say it was excellent.

  • Stalker

    Stalker

    ★★★

    Oh, Tarky-Warky, what are we going to do with you? The guy knows his stuff. He really puts the ‘slow’ and ‘cinema’ in ‘slow cinema’. I will read up on this tomorrow. I’m tired and drained right now.

  • Twilight of a Woman's Soul

    Twilight of a Woman's Soul

    ★★★

    an incredibly depressing, yet technically impressive and innovative film from early Russian cinema.