jamie has written 19 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Trainspotting

    Trainspotting

    ★★★★½

    An injection of life and bellowing noise and bright lights, contrasted by smokey rooms and dilapidated walls and crusty heads of neglected babies, encompassed by hyper-contemporary cinematic story-telling, Trainspotting is a popular culture behemoth, a film that feels so intrinsically locked to the 90s yet will never go out of fashion, it's timelessness and relevance refusing to fade away into obscurity. A dirty lens into a nightmarish livelihood, Danny Boyle's sophomore effort is at its core, an agonising, violent scream to the viewer to sort their fucking life out... and that... that will always be commendable.

  • The Double

    The Double

    ★★★★½

    the Blu-ray looks brilliant. this has been my answer to “hey you like films, what should I watch?” for a while now. I showed it to my mum today, she didn’t really like it that much. that’s fine. I pick up on extra details every time I watch it. maybe some people think it’s a bit derivative or weird, but... I’d like to think it’s pretty unique.

  • The Double

    The Double

    ★★★★½

    this is my third watch of this thing, and honestly it's become one of my favourite films of the decade. just genius in every regard. an absolute masterpiece.

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

    this film is about me if I could play the guitar and Carey Mulligan wanted to have sex with me.

  • Good Will Hunting

    Good Will Hunting

    ★★★★½

    Chuckie: Look, you're my best friend, so don't take this the wrong way. In twenty years, if you're still livin' here, comin' over to my house to watch the Patriots games, still workin' construction, I'll ****in' kill you. That's not a threat, that's a fact. I'll ****in' kill you.

    Will: What the **** are you talkin' about?

    Chuckie: Look, you got somethin' that none of us-

    Will: Oh, come on! Why is it always this, I mean, I ****in' owe…

  • 3 Idiots

    3 Idiots

    ★★★★½

    basically the only flaw is how not a single person in the class knew who the second man to walk on the moon was. it was Buzz Aldrin. maybe I should move to India and become an engineer. everything else is unpredictabily amazing, hilarious and inspiring. stop sleeping on Bollywood, it’s objectively better than anything else.

    ALL IS WELLLLLLLLLL

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★½

    Anywhere can be paradise as long as you have the will to live. After all, you are alive, so you will always have the chance to be happy. As long as the Sun, the Moon, and the Earth exist, everything will be all right”.

    one of the most fascinating experiences I’ve ever had. there really is something unnerving and off-putting. it’s the ambiguity and my want for answers. films like this is why I despise star ratings. yet I do…

  • The Master

    The Master

    ★★★★½

    Free winds and no tyranny for you, Freddie, sailor of the seas. You pay no rent, free to go where you please. Then go, go to that landless latitude and good luck. If you figure a way to live without serving a master, any master, then let the rest of us know, will you? For you'd be the first in the history of the world”.

  • Barry Lyndon

    Barry Lyndon

    ★★★★½

    3.5* for Part 1. 4.5* for Part 2. A masterpiece for the music and cinematography alone; everything else is a bonus.


    EDIT: I kinda think this is better than The Shining so gonna bump it up.

  • The King of Comedy

    The King of Comedy

    ★★★★½

    I was dreading his mum's voice right at the end, telling him to keep the noise down. I was so happy when the credits rolled and no such moment took place.

  • Boyhood

    Boyhood

    ★★★★½

    Emotional. Relatable. Beautiful. Boyhood is not just a gimmick, but a wonderful movie and a milestone in cinema. Despite its lengthy run-time, I was never bored, mostly due to the natural growth in the characters, and the fact that it was so realistic. Conversations were actually normal, a lot like Linklater's Before Trilogy. So called "cinematic moments" were substituted for a real, authentic scenes that were hugely touching. Particularly enjoyed the relationship between Mason and his dad. Especially near the…

  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★½

    A masterpiece that finishes with a complete explosion of racial tension, violence, and most of the characters... not doing the right thing.


    EDIT: mookie did the right thing... he really did.


    EDIT: but hold on... did he?


    EDIT: nah he did...


    EDIT: or did he?