RSS feed for Jamie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rambo

Rambo

2008
×
★★½
Edit this entry  
25
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Edit this entry  
20
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★½
Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★
Edit this entry  
12
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★
Edit this entry  
05
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
Edit this entry  
28
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★½
Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
My Super Ex-Girlfriend

My Super Ex-Girlfriend

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★
Edit this entry  
17
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Baby Mama

Baby Mama

2008
×
★★★
Edit this entry