RSS feed for Jamie

Jamie has logged 226 entries for films released in the 1990s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Grand Canyon

Grand Canyon

1991
×
★★½
Edit this entry  
06
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
12
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★
Edit this entry  
03
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★½
Edit this entry  
05
Audition

Audition

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Read the review Edit this entry  
08
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Brothers McMullen

The Brothers McMullen

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Edit this entry  
31
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★
Edit this entry  
15
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
★★
Edit this entry  
15
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry