RSS feed for Jamie

Jamie has logged 430 entries for films released in the 2000s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rambo

Rambo

2008
×
★★½
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
My Super Ex-Girlfriend

My Super Ex-Girlfriend

2006
×
★★★
Edit this entry  
26
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
Baby Mama

Baby Mama

2008
×
★★★
Edit this entry  
11
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Closer

Closer

2004
×
★★★
Edit this entry  
09
Moon

Moon

2009
×
★★½
Edit this entry  
29
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
It's All Gone Pete Tong

It's All Gone Pete Tong

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Chopper

Chopper

2000
×
★★★
Edit this entry  
20
Stander

Stander

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Crank

Crank

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
Edit this entry  
08
One-Eyed Monster

One-Eyed Monster

2008
×
★½
Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Trailer Park Boys: Countdown to Liquor Day

Trailer Park Boys: Countdown to Liquor Day

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
It Might Get Loud

It Might Get Loud

2008
×
★½
Edit this entry  
13
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Trailer Park Boys: Say Goodnight to the Bad Guys

Trailer Park Boys: Say Goodnight to the Bad Guys

2008
×
★★½
Edit this entry  
11
Trailer Park Boys: The Movie

Trailer Park Boys: The Movie

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Trailer Park Boys Xmas Special

The Trailer Park Boys Xmas Special

2004
×
★★
Edit this entry  
10
Departures

Departures

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
C.R.A.Z.Y.

C.R.A.Z.Y.

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Amy's Orgasm

Amy's Orgasm

2001
×
★½
Edit this entry  
30
The Fountain

The Fountain

2006
×
★½
Edit this entry