RSS feed for Jamie

Jamie has logged 39 entries for films during 2006.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Matador

The Matador

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
Good bye, Lenin!

Good bye, Lenin!

2003
×
★★½
Edit this entry  
02
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★½
Edit this entry  
01
Code 46

Code 46

2003
×
★½
Edit this entry  
25
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Edit this entry  
18
Holes

Holes

2003
×
★★½
Edit this entry  
17
The Rookie

The Rookie

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Deep End

The Deep End

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
Junebug

Junebug

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
Open Season

Open Season

2006
×
★½
Edit this entry  
07
Dogtown and Z-Boys

Dogtown and Z-Boys

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★½
Edit this entry  
04
Last Wedding

Last Wedding

2001
×
★★★½
Edit this entry  
01
Comedian

Comedian

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Dish

The Dish

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Color of Paradise

The Color of Paradise

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Crash

Crash

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Kinsey

Kinsey

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
Waydowntown

Waydowntown

2000
×
★★★½
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
King Kong

King Kong

2005
×
★★½
Edit this entry  
08
Chutney Popcorn

Chutney Popcorn

2001
×
★½
Edit this entry  
02
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★½
Edit this entry  
04
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Little Bear Movie

The Little Bear Movie

2001
×
★★
Edit this entry  
28
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★½
Edit this entry