RSS feed for Jamie

Jamie has logged 45 entries for films during 2010.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

2009
×
★½
Edit this entry  
18
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★
Edit this entry  
08
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Splice

Splice

2009
×
★★½
Edit this entry  
20
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Marmaduke

Marmaduke

2010
×
★★
Edit this entry  
22
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★
Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Losers

The Losers

2010
×
Edit this entry  
31
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Old School

Old School

2003
×
★★★½
Edit this entry  
10
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★½
Edit this entry  
28
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★★½
Edit this entry  
15
Justice League: Crisis on Two Earths

Justice League: Crisis on Two Earths

2010
×
★★½
Edit this entry  
09
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★½
Edit this entry  
02
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★½
Edit this entry  
02
Out of Time

Out of Time

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
05
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★
Edit this entry  
30
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
What's Love Got to Do with It

What's Love Got to Do with It

1993
×
★★
Edit this entry  
09
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★½
Edit this entry  
02
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
Edit this entry  
01
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Edit this entry