RSS feed for Jamie

Jamie has logged 119 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★½
Edit this entry  
27
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Curious George

Curious George

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
Curious George

Curious George

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
15
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Edit this entry  
15
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★
Edit this entry  
06
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★
Edit this entry  
06
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Limitless

Limitless

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
Beerfest

Beerfest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
JCVD

JCVD

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
Funny People

Funny People

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry