RSS feed for Jamie

Jamie has logged 125 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Fountain

The Fountain

2006
×
★½
Edit this entry  
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dear White People

Dear White People

2014
×
Edit this entry  
27
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★
Edit this entry  
24
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★½
Edit this entry  
10
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Brothers McMullen

The Brothers McMullen

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Spanglish

Spanglish

2004
×
Edit this entry  
10
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Edit this entry  
06
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
17
Terri

Terri

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★½
Edit this entry  
28
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Buried Secret of M. Night Shyamalan

The Buried Secret of M. Night Shyamalan

2004
×
★★½
Edit this entry  
06
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Croods

The Croods

2013
×
★★½
Edit this entry  
05
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Edit this entry