RSS feed for Jamie

Jamie has logged 347 entries for films rated ★★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★½
Edit this entry  
11
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★½
Edit this entry  
31
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Philomena

Philomena

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Edit this entry  
20
Stander

Stander

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Edit this entry  
08
The World According to Garp

The World According to Garp

1982
×
★★★½
Edit this entry  
19
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Edit this entry  
26
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Wanda

Wanda

1970
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★½
Edit this entry