RSS feed for Jamie

Jamie has logged 25 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
21
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
25
District 9

District 9

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry