1998

Jamie Vann Struth Jamie Vann Struth’s year in review

Jamie’s highest rated films

  • The Sweet Hereafter

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★½

  • There's Something About Mary

    ★★★★½

  • As Good as It Gets

    ★★★★

  • Chaplin

    ★★★½

  • L.A. Confidential

    ★★★½

  • Pi

    ★★★½

  • Enemy of the State

    ★★★½

  • The Wedding Singer

    ★★★½

  • The Pillow Book

    ★★★½

  • Contact

    ★★★

  • Conspiracy Theory

    ★★½

  • The House of Yes

    ★★½

  • Dance with Me

    ★★½

  • The Waterboy

    ★★

  • Feeling Minnesota

    ★★

Films by week

Jan Dec
  • 19 Films watched
  • 1.6 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Good Will Hunting

Mar 28

Last Film

Bean

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Drama
14 films
Comedy
8 films
Thriller
6 films
Romance
6 films
Mystery
5 films
Action
3 films
Crime
2 films
Music
1 film
Sci Fi
1 film
USA
16 films
UK
3 films
France
2 films
Canada
2 films
Japan
1 film
Italy
1 film
Luxembourg
1 film
English
19 films
Spanish
3 films
Chinese
2 films
Japanese
1 film
French
1 film
Cantonese
1 film
Italian
1 film

Breakdown

1998 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Good Will Hunting
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Feeling Minnesota
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Good Will Hunting
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Dance with Me
Average weighted rating:

2.8

Films watched in 1998

  • Bean
  • Feeling Minnesota
  • Dance with Me
  • Pi
  • Enemy of the State
  • The Wedding Singer
  • The Pillow Book
  • There's Something About Mary
  • The Waterboy
  • L.A. Confidential
  • Contact
  • Chaplin
  • The House of Yes
  • The Sweet Hereafter
  • Kiss the Girls
  • Mallrats
  • Conspiracy Theory
  • As Good as It Gets
  • Good Will Hunting

Highly rated films Jamie missed

  • Central Station
  • Saving Private Ryan
  • Eternity and a Day
  • American History X
  • The Thin Red Line
  • Khrustalyov, My Car!
  • Mulan
  • Flowers of Shanghai

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more