2001

Jamie Vann Struth Jamie Vann Struth’s year in review

Jamie’s highest rated films

  • Toy Story 2

    ★★★★½

  • Requiem for a Dream

    ★★★★½

  • Moulin Rouge!

    ★★★★½

  • Billy Elliot

    ★★★★

  • Strictly Ballroom

    ★★★★

  • Traffic

    ★★★★

  • Shrek

    ★★★★

  • The Dinner Game

    ★★★½

  • Out of Sight

    ★★★½

  • Flawless

    ★★★½

  • Nurse Betty

    ★★★½

  • Love & Basketball

    ★★★½

  • North by Northwest

    ★★★½

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★½

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★½

  • American Pie 2

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 29 Films watched
  • 2.4 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Toy Story 2

Jan 1

Last Film

America's Sweethearts

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
20 films
Drama
13 films
Romance
12 films
Crime
7 films
Thriller
5 films
Family
4 films
Action
3 films
Animation
3 films
Music
2 films
Adventure
2 films
USA
24 films
UK
6 films
France
4 films
Australia
3 films
Germany
2 films
Hong Kong
1 film
Ireland
1 film
Taiwan
1 film
China
1 film
English
27 films
French
5 films
Spanish
5 films
German
2 films
Italian
1 film
Chinese
1 film
Japanese
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2001 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

North by Northwest
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Cats & Dogs
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Requiem for a Dream
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Saving Grace
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2001

  • America's Sweethearts
  • Moulin Rouge!
  • Hannibal
  • Cats & Dogs
  • Someone Like You...
  • Shrek
  • Requiem for a Dream
  • Traffic
  • Heartbreakers
  • Girlfight
  • Legally Blonde
  • Strictly Ballroom
  • American Pie 2
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Bridget Jones's Diary
  • North by Northwest
  • Saving Grace
  • Billy Elliot
  • Red Planet
  • Meet the Parents
  • Love & Basketball
  • Nurse Betty
  • Flawless
  • Chicken Run
  • Topsy-Turvy
  • Out of Sight
  • Flashdance
  • The Dinner Game
  • Toy Story 2

Highly rated films Jamie missed

  • Millennium Actress
  • In Vanda's Room
  • The Piano Teacher
  • To the Left of the Father
  • Samurai Jack: The Premiere Movie
  • Where Does Your Hidden Smile Lie?
  • What Time Is It There?
  • All About Lily Chou-Chou

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more