2003

Jamie Vann Struth Jamie Vann Struth’s year in review

Jamie’s highest rated films

  • Minority Report

    ★★★★½

  • Finding Nemo

    ★★★★½

  • Adaptation.

    ★★★★½

  • The Bourne Identity

    ★★★★

  • 8 Mile

    ★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★

  • About Schmidt

    ★★★★

  • Down with Love

    ★★★★

  • School of Rock

    ★★★★

  • Signs

    ★★★½

  • About a Boy

    ★★★½

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★½

  • Bend It Like Beckham

    ★★★½

  • Brother Bear

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 28 Films watched
  • 2.3 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Tomorrow Never Dies

Jan 1

Last Film

The Man Who Wasn't There

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Comedy
15 films
Drama
14 films
Romance
8 films
Family
6 films
Animation
5 films
Thriller
5 films
Crime
5 films
Sci Fi
4 films
Adventure
4 films
Action
3 films
USA
25 films
Germany
7 films
UK
6 films
Canada
2 films
Czechia
1 film
Australia
1 film
India
1 film
English
28 films
French
4 films
German
3 films
Italian
2 films
Dutch
1 film
Hungarian
1 film
Inuktitut
1 film
Japanese
1 film
Latin
1 film

Breakdown

2003 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Lion King
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Blue Crush
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Finding Nemo
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Bollywood/Hollywood
Average weighted rating:

2.9

Films watched in 2003

  • The Man Who Wasn't There
  • 28 Days Later
  • Adaptation.
  • The Lion King
  • Chicago
  • Brother Bear
  • Stuart Little
  • School of Rock
  • Down with Love
  • Bend It Like Beckham
  • About Schmidt
  • Punch-Drunk Love
  • Blue Crush
  • Bollywood/Hollywood
  • Catch Me If You Can
  • Austin Powers in Goldmember
  • Finding Nemo
  • Monsters, Inc.
  • Two Weeks Notice
  • Men with Brooms
  • 8 Mile
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • About a Boy
  • Sweet Home Alabama
  • The Bourne Identity
  • Signs
  • Minority Report
  • Tomorrow Never Dies

Highly rated films Jamie missed

  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Memories of Murder
  • Los Angeles Plays Itself
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • Battlestar Galactica
  • Dogville
  • Come and Go
  • The Return

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more