2004

Jamie Vann Struth Jamie Vann Struth’s year in review

Jamie’s highest rated films

  • Mystic River

    ★★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • Intolerable Cruelty

    ★★★★

  • Shrek 2

    ★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★

  • American Wedding

    ★★★½

  • Big Fish

    ★★★½

  • Love Actually

    ★★★½

  • Starsky & Hutch

    ★★★½

  • American Splendor

    ★★★½

  • Garden State

    ★★★½

  • Super Size Me

    ★★★½

  • The Polar Express

    ★★★½

  • Elf

    ★★★½

  • Kissing Jessica Stein

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 27 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Kissing Jessica Stein

Jan 24

Last Film

White Chicks

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Comedy
18 films
Family
10 films
Drama
8 films
Adventure
8 films
Animation
8 films
Fantasy
7 films
Romance
6 films
Sci Fi
3 films
Crime
3 films
Thriller
2 films
USA
26 films
UK
4 films
Japan
2 films
Germany
1 film

Breakdown

2004 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Thomas and the Magic Railroad
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Spirited Away
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Thomas and the Magic Railroad
Average weighted rating:

2.2

Films watched in 2004

  • White Chicks
  • Mean Girls
  • The Stepford Wives
  • The Rugrats Movie
  • Thomas and the Magic Railroad
  • Elf
  • The Polar Express
  • The Incredibles
  • Super Size Me
  • Sky Captain and the World of Tomorrow
  • Garden State
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Spirited Away
  • American Splendor
  • Starsky & Hutch
  • Shrek 2
  • 50 First Dates
  • The Wild Thornberrys Movie
  • Mystic River
  • Love Actually
  • Rugrats in Paris: The Movie
  • Bruce Almighty
  • Intolerable Cruelty
  • Lost in Translation
  • Big Fish
  • American Wedding
  • Kissing Jessica Stein

Highly rated films Jamie missed

  • North & South
  • Nobody Knows
  • The Power of Nightmares
  • The Weeping Meadow
  • Mind Game
  • Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy
  • 3-Iron
  • Downfall

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more