2006

Jamie Vann Struth Jamie Vann Struth’s year in review

Jamie’s highest rated films

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★½

  • Sideways

    ★★★★

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★★

  • Life Is Beautiful

    ★★★★

  • Crash

    ★★★★

  • After Life

    ★★★★

  • Collateral

    ★★★★

  • A Beautiful Mind

    ★★★★

  • Grizzly Man

    ★★★★

  • Junebug

    ★★★★

  • Nanny McPhee

    ★★★½

  • Amélie

    ★★★½

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★½

  • Waydowntown

    ★★★½

  • The Da Vinci Code

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 39 Films watched
  • 3.2 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Nanny McPhee

Jan 28

Last Film

The Matador

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Drama
24 films
Comedy
19 films
Family
9 films
Adventure
7 films
Romance
6 films
Animation
5 films
Action
4 films
Crime
4 films
Thriller
4 films
Documentary
3 films
USA
28 films
Germany
7 films
UK
4 films
Australia
2 films
Canada
2 films
France
2 films
Japan
1 film
Italy
1 film
Iran
1 film
English
35 films
French
5 films
Spanish
4 films
German
2 films
Japanese
1 film
Korean
1 film
Latin
1 film
Polish
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2006 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Before Sunset
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Amélie
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Last Wedding

Films watched in 2006

  • The Matador
  • Good bye, Lenin!
  • Happy Feet
  • Code 46
  • The King of Comedy
  • Holes
  • The Rookie
  • The Deep End
  • Junebug
  • Flushed Away
  • A Mighty Wind
  • Grizzly Man
  • A Beautiful Mind
  • Open Season
  • Dogtown and Z-Boys
  • The Hustler
  • Last Wedding
  • Comedian
  • The Dish
  • The Color of Paradise
  • Collateral
  • After Life
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Crash
  • Kinsey
  • Life Is Beautiful
  • The Da Vinci Code
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Over the Hedge
  • Waydowntown
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • King Kong
  • Chutney Popcorn
  • Amélie
  • Bad Santa
  • Before Sunset
  • Sideways
  • The Little Bear Movie
  • Nanny McPhee

Highly rated films Jamie missed

  • Lake of Fire
  • Syndromes and a Century
  • Paprika
  • The Fall
  • Colossal Youth
  • Casino Royale
  • This Is England
  • Memories of Matsuko

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more