2011

Jamie Vann Struth Jamie Vann Struth’s year in review

Jamie’s highest rated films

  • The Departed

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★½

  • Eastern Promises

    ★★★★½

  • Yojimbo

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★½

  • The Crying Game

    ★★★★½

  • The Talented Mr. Ripley

    ★★★★½

  • Titanic

    ★★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • The Girl Who Played with Fire

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Caddyshack

    ★★★★

  • Sixteen Candles

    ★★★★

  • Bridesmaids

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 68 Films watched
  • 5.7 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

The A-Team

Jan 1

Last Film

Mission: Impossible - Ghost Protocol

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Comedy
23 films
Action
22 films
Adventure
19 films
Drama
17 films
Thriller
17 films
Sci Fi
14 films
Family
12 films
Crime
12 films
Fantasy
9 films
Romance
9 films
USA
62 films
UK
12 films
Germany
4 films
Canada
3 films
France
3 films
Italy
2 films
Spain
2 films
Japan
2 films
Sweden
1 film
Denmark
1 film
English
64 films
French
11 films
Italian
9 films
Russian
8 films
Spanish
8 films
German
5 films
Japanese
3 films
Cantonese
3 films
Swedish
3 films
Norwegian
2 films

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Good, the Bad and the Ugly
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Twilight Saga: Eclipse
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Kill Bill: Vol. 1
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Hands on a Hard Body: The Documentary
Average weighted rating:

3.8

Films watched in 2011

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Salt
  • The Departed
  • Hands on a Hard Body: The Documentary
  • Tangled
  • Jennifer's Body
  • Hancock
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Real Genius
  • Tarzan
  • Bandslam
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • Full Metal Jacket
  • Captain America: The First Avenger
  • Iron Man 2
  • Titanic
  • Raging Bull
  • The Talented Mr. Ripley
  • Transformers: Dark of the Moon
  • A Bug's Life
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • Teen Wolf
  • The Crying Game
  • Kick-Ass
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Winter's Bone
  • Easy A
  • X-Men: First Class
  • Stand by Me
  • X-Men: The Last Stand
  • The Terminator
  • The Big Lebowski
  • X2
  • Uncle Buck
  • Super 8
  • Jumanji
  • Hot Tub Time Machine
  • Revenge of the Nerds
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Source Code
  • A Fistful of Dollars
  • High School Musical 3: Senior Year
  • Son of Rambow
  • Bridesmaids
  • Yojimbo
  • Life of Brian
  • Eastern Promises
  • Kung Fu Panda 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Sixteen Candles
  • Thor
  • GoodFellas
  • Buffy the Vampire Slayer
  • Megamind
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Enter the Dragon
  • Caddyshack
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Golden Compass
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Zombieland
  • The Thing
  • State and Main
  • Despicable Me
  • The Girl Who Played with Fire
  • Flirting with Disaster
  • The A-Team

Highly rated films Jamie missed

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • Much Ado About Nothing
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • This Is England '88
  • The Turin Horse
  • The Intouchables
  • Once Upon a Time in Anatolia

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more