2012

Jamie Vann Struth Jamie Vann Struth’s year in review

Jamie’s highest rated films

  • Up in the Air

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • The Lives of Others

    ★★★★½

  • Bronson

    ★★★★½

  • A Prophet

    ★★★★½

  • City Lights

    ★★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Scarface

    ★★★★

  • Freaky Friday

    ★★★★

  • Say Anything...

    ★★★★

  • Warrior

    ★★★★

  • Deliverance

    ★★★★

  • The Muppets

    ★★★★

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 52 Films watched
  • 4.3 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Blade Runner

Jan 2

Last Film

Bernie

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
27 films
Comedy
16 films
Action
16 films
Sci Fi
16 films
Thriller
13 films
Adventure
12 films
Family
10 films
Crime
9 films
Fantasy
8 films
Romance
7 films
USA
46 films
UK
5 films
Japan
2 films
France
2 films
Germany
2 films
Italy
2 films
India
1 film
Hong Kong
1 film
English
48 films
French
7 films
Italian
3 films
Spanish
3 films
German
3 films
Japanese
3 films
Chinese
2 films
Russian
1 film
Arabic
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

There Will Be Blood
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Cowboys & Aliens
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Let It Shine
Average weighted rating:

2.8

Films watched in 2012

  • Bernie
  • The Queen of Versailles
  • Young Adult
  • (500) Days of Summer
  • Inglourious Basterds
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Cowboys & Aliens
  • Zathura: A Space Adventure
  • Groundhog Day
  • The Lorax
  • City Lights
  • The Secret World of Arrietty
  • Star Trek: The Motion Picture
  • A Prophet
  • Tabloid
  • Arthur Christmas
  • In Bruges
  • Men in Black 3
  • Bronson
  • The Science of Sleep
  • The Lives of Others
  • The Hunger Games
  • Drive
  • 21 Jump Street
  • Let It Shine
  • Spider-Man 3
  • There Will Be Blood
  • The Dark Knight Rises
  • The Fighter
  • Sugar
  • Top Gun
  • Paul
  • The Adjustment Bureau
  • My Neighbor Totoro
  • John Carter
  • Up in the Air
  • Paranormal Activity
  • Swiss Family Robinson
  • Chronicle
  • Rise of the Planet of the Apes
  • The Muppets
  • Deliverance
  • Warrior
  • Serenity
  • The Avengers
  • Say Anything...
  • Freaky Friday
  • Real Steel
  • Scarface
  • Flight of the Navigator
  • I Am Legend
  • Blade Runner

Highly rated films Jamie missed

  • John Mulaney: New in Town
  • It's Such a Beautiful Day
  • The Act of Killing
  • The Hunt
  • Amour
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Elena
  • Wolf Children

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more