2013

Jamie Vann Struth Jamie Vann Struth’s year in review

Jamie’s highest rated films

  • City of God

    ★★★★★

  • 50/50

    ★★★★½

  • Rio Bravo

    ★★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★½

  • The Secret in Their Eyes

    ★★★★½

  • Looper

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Your Sister's Sister

    ★★★★

  • Pitch Perfect

    ★★★★

  • Forgetting Sarah Marshall

    ★★★★

  • The Amazing Spider-Man

    ★★★★

  • Oldboy

    ★★★★

  • Primer

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Me and You and Everyone We Know

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 102 Films watched
  • 8.5 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Pitch Perfect

Jan 1

Last Film

Rushmore

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
50 films
Comedy
41 films
Thriller
25 films
Adventure
20 films
Action
19 films
Romance
14 films
Mystery
14 films
Crime
12 films
Sci Fi
11 films
Fantasy
10 films
USA
89 films
UK
10 films
Canada
3 films
Germany
2 films
China
2 films
Sweden
2 films
Iceland
1 film
Norway
1 film
English
98 films
Spanish
13 films
French
9 films
German
7 films
Portuguese
3 films
Cantonese
3 films
Italian
3 films
Chinese
2 films
Arabic
2 films
Japanese
2 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

City of God
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Ride the Divide
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2013

  • Rushmore
  • Stories We Tell
  • Django Unchained
  • The Kings of Summer
  • This Is the End
  • Looper
  • Drinking Buddies
  • Ride the Divide
  • Prince Avalanche
  • The Secret in Their Eyes
  • Office Space
  • Pearl Jam: Twenty
  • Anvil! The Story of Anvil
  • Killer Joe
  • The Cabin in the Woods
  • Before Midnight
  • Your Sister's Sister
  • Les Misérables
  • End of Watch
  • Drag Me to Hell
  • Millions
  • The Kids Are All Right
  • The Celebration
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Black Snake Moan
  • The Bad News Bears
  • Star Trek Into Darkness
  • Jack the Giant Slayer
  • Iron Man 3
  • Oblivion
  • Shortbus
  • Fantastic Mr. Fox
  • Marathon Man
  • Jedi Junkies
  • The Party
  • Skyfall
  • Man of Steel
  • The Station Agent
  • ParaNorman
  • Se7en
  • Stardust
  • Pacific Rim
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Argo
  • Bigger Stronger Faster*
  • Rio Bravo
  • Wet Hot American Summer
  • Hanna
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • Silver Linings Playbook
  • The Town
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Moneyball
  • Fast Times at Ridgemont High
  • Frankenweenie
  • Donnie Darko
  • The Shaggy Dog
  • Cedar Rapids
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • 50/50
  • Step Brothers
  • The Bourne Ultimatum
  • In Time
  • Bottle Rocket
  • Searching for Sugar Man
  • The Prestige
  • The Great Gatsby
  • Roger Dodger
  • Shutter Island
  • Ruby Sparks
  • Me and You and Everyone We Know
  • Death at a Funeral
  • Project Nim
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • Miller's Crossing
  • American Reunion
  • Ted
  • Shadow of a Doubt
  • Shaolin Soccer
  • Halloween
  • Rebecca
  • Wreck-It Ralph
  • The 39 Steps
  • War of the Worlds
  • Primer
  • Fat Kid Rules The World
  • 49 Up
  • Oldboy
  • Brick
  • The Pursuit of Happyness
  • Chinatown
  • Adventureland
  • City of God
  • Away We Go
  • The Amazing Spider-Man
  • Pineapple Express
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Jiro Dreams of Sushi
  • Safety Not Guaranteed
  • National Treasure
  • Pitch Perfect

Highly rated films Jamie missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Bo Burnham: What.
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Hope
  • Prisoners
  • 12 Years a Slave
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Batman: The Dark Knight Returns (Deluxe Edition)

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more