2017

Jamie Vann Struth Jamie Vann Struth’s year in review

Jamie’s highest rated films

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • How Green Was My Valley

    ★★★★½

  • Kagemusha

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • The Fly

    ★★★★½

  • Easy Rider

    ★★★★½

  • About Time

    ★★★★½

  • Blow Out

    ★★★★½

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★½

  • The Salesman

    ★★★★½

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 130 Films watched
  • 10.8 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

Trailer Park Boys - Live in F**kin' Dublin

Jan 3

Most Watched

The Long Goodbye

twice

Chi-Raq

twice

Get Out

twice

Last Film

Despicable Me 3

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
76 films
Comedy
51 films
Thriller
26 films
Crime
25 films
Action
21 films
Adventure
20 films
Sci Fi
19 films
Romance
16 films
Fantasy
13 films
Mystery
13 films
USA
102 films
UK
26 films
France
11 films
Canada
6 films
Germany
6 films
Italy
5 films
Ireland
4 films
Netherlands
3 films
Japan
3 films
Hungary
2 films
English
122 films
French
12 films
German
9 films
Spanish
7 films
Italian
5 films
Russian
4 films
Japanese
4 films
Yiddish
3 films
Hungarian
3 films
Finnish
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Jamie’s most liked review

Brazil

★★★½

I can appreciate the brilliance of the satire, particularly after dealing with the permitting of a major home renovation in Vancouver, but there was little emotional connection with the characters or story line.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Twilight
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Trailer Park Boys - Live in F**kin' Dublin
Average weighted rating:

3.0

Films watched in 2017

  • Despicable Me 3
  • Kong: Skull Island
  • The Long Goodbye
  • How Green Was My Valley
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Drugstore Cowboy
  • Love Actually
  • American Graffiti
  • Paterson
  • American Assassin
  • Kagemusha
  • The World According to Garp
  • Midnight Run
  • Colossal
  • The Incredible Jessica James
  • Do the Right Thing
  • The Deer Hunter
  • Young Frankenstein
  • Twilight
  • Dunkirk
  • Chi-Raq
  • Bad Moms
  • Spider-Man: Homecoming
  • Star Wars
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner
  • Evil Dead II
  • Buffalo '66
  • The Evil Dead
  • The Squid and the Whale
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • Hotel Transylvania 2
  • The Wolfpack
  • 20th Century Women
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Wanda
  • The Ice Storm
  • Videodrome
  • Get Out
  • The Butler
  • Clerks
  • Magic Mike XXL
  • The Iron Giant
  • The Long Goodbye
  • The Fly
  • Ricki and the Flash
  • Get Out
  • Magic Mike
  • The Green Hornet
  • Easy Rider
  • Toni Erdmann
  • Baby Driver
  • American Sniper
  • Brooklyn
  • A Monster Calls
  • Force Majeure
  • Big Game
  • Stop Making Sense
  • Halloween
  • About Time
  • Shaun of the Dead
  • Moana
  • Treasure Planet
  • Blazing Saddles
  • The Great Beauty
  • The Witch
  • One-Eyed Monster
  • Blazing Saddles
  • Pulp Fiction
  • Blow Out
  • The Best Years of Our Lives
  • The Salesman
  • True Grit
  • Mustang
  • Taxi Driver
  • Punch-Drunk Love
  • The Edge of Seventeen
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Zodiac
  • Frank
  • Rosemary's Baby
  • Hell or High Water
  • Grand Canyon
  • American Honey
  • John Wick
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Letter from an Unknown Woman
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • A Bigger Splash
  • The Godfather: Part III
  • Ghost Dog: The Way of the Samurai
  • Behind the Candelabra
  • Top Five
  • Withnail & I
  • Son of Saul
  • Your Name.
  • To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
  • Personal Shopper
  • The Player
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • Manchester by the Sea
  • Doctor Strange
  • Chi-Raq
  • Bicycle Thieves
  • The Lego Batman Movie
  • The Blues Brothers
  • Mr. Right
  • Get Him to the Greek
  • Mistress America
  • The Nice Guys
  • Escape from New York
  • Jackie Brown
  • The Broken Circle Breakdown
  • The King's Speech
  • Le Cercle Rouge
  • Bringing Up Baby
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Grapes of Wrath
  • Broadcast News
  • The Lobster
  • Strangers on a Train
  • Meek's Cutoff
  • The Jungle Book
  • Brazil
  • The Departed
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Moderns
  • The Accountant
  • Trailer Park Boys - Live in F**kin' Dublin

Highly rated films Jamie missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Saturation
  • LA 92
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Faces Places
  • Sleep Has Her House

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more