Jamie has logged 86 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Smoke

Smoke

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jordan Rides the Bus

Jordan Rides the Bus

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Breakaway

Breakaway

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Guilt Trip

The Guilt Trip

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sophie: A Murder in West Cork

Sophie: A Murder in West Cork

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Vanishing of Sidney Hall

The Vanishing of Sidney Hall

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
F9

F9

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Junior

Junior

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Day the Series Stopped

The Day the Series Stopped

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
June 17th, 1994

June 17th, 1994

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avenues

Avenues

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Biggest Little Farm

The Biggest Little Farm

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ask Dr. Ruth

Ask Dr. Ruth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry