Sort by

James has logged 292 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Patsy

The Patsy

1964
×
★★★
Edit this entry  
28
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★½
Edit this entry  
28
Pixote

Pixote

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Straight to DVD

Straight to DVD

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Furnace

The Furnace

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
15
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★½
Edit this entry  
09
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Train

The Train

1964
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
Triangle

Triangle

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Edit this entry  
01
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
01
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Fletch

Fletch

1985
×
★★★
Edit this entry  
13
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry