Sort by

James has logged 38 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Once Were Warriors

Once Were Warriors

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Crackerjack

Crackerjack

2002
×
★★½
Edit this entry  
28
Romper Stomper

Romper Stomper

1992
×
★★★½
Edit this entry  
27
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
Kenny

Kenny

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Edit this entry  
25
Goodbye Pork Pie

Goodbye Pork Pie

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
21
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Edit this entry  
18
Kes

Kes

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
18
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dogma

Dogma

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★★
Edit this entry  
16
The Music Box

The Music Box

1932
×
★★★★
Edit this entry  
15
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★½
Edit this entry  
11
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Christine

Christine

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★
Edit this entry  
03
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
3 Generations

3 Generations

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Edit this entry