Jacob has logged 208 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Superbad

Superbad

2007
×
★★½
Edit this entry  
21
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
18
Dogville

Dogville

2003
×
Edit this entry  
17
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Was

The Was

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Wishing Well

Wishing Well

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★
Edit this entry  
12
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Alipato: The Very Brief Life of an Ember

Alipato: The Very Brief Life of an Ember

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
07
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Redline

Redline

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Edit this entry  
03
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cremaster 2

Cremaster 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Cremaster 5

Cremaster 5

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Cremaster 1

Cremaster 1

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
Cremaster 4

Cremaster 4

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry