Jacob has logged 52 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cremaster 4

Cremaster 4

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dead Leaves

Dead Leaves

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sex & Violence with Machspeed

Sex & Violence with Machspeed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show

Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
26
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Edit this entry  
20
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
good kid, m.A.A.d city

good kid, m.A.A.d city

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
And So We Put Goldfish in the Pool.

And So We Put Goldfish in the Pool.

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Price of Everything

The Price of Everything

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
★★★★
Edit this entry  
13
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Junkopia

Junkopia

1981
×
★★★½
Edit this entry  
12
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Moon

The Moon

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
May I Please Enter

May I Please Enter

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Entire High School Sinking Into the Sea

My Entire High School Sinking Into the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Extraordinary Tales

Extraordinary Tales

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Golden Time

Golden Time

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
04
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Screw

Screw

1982
×
★★½
Edit this entry  
04
Zone

Zone

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Wall

Wall

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
Spacy

Spacy

1981
×
★★★★
Edit this entry  
03
Grim

Grim

1985
×
★★★★½
Edit this entry