Sort by

J has logged 31 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
31
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Signs

Signs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
25
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
300

300

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Friend of Mine

A Friend of Mine

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Edit this entry  
19
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
18
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry